Nms-1500-24 Solar Inverter Household Photovoltaic Energy Storage Inverter
Min Order 50 Pieces
Shipping from Zhejiang, China
Quantity
Product details
NMS-1500-24
Paid on-Site Installation
Paid on-Site Installation
Active Inverter
Single
CE, ISO9001
DC/AC Inverters
Solar Power
Half-Bridge Type
Sine Wave Inverter
1500W/1500va
170~280VAC(for Personal Computers)
50 Hz/60Hz(Auto Sensing)
230VAC±5%
24VDC
10ms
NICEA
Carton or Wooden Crate
Wenzhou, Zhejiang, China
2201
Product Description
Pure  sine  wave  solar  inverter(on/off  Grid)
Output power factor 1.0
WIFI&GPRS available forIOS and Android
 Inverter can run without battery
One-key  restoration  to  factory  Settings
Built-in  Lithium  battery  automatic  activation
Dual  communication  ports  for  Battery  communication
and  Wifi   communication
Built-in  120A  MPPT  Solar  charge:max6200W (for  3.6KW/4.2KW),max  6500W(for  6.2KW)
Built-in 80A MPPT Solar charge
max  6500W(for  3.6KW/48V)
High  PV  input voltage  range(60~500VDC)
Built-in anti-dust kit for harsh environment
Dual output
Output power factor 1.0
Dual communication ports for Battery
communication and Wifi communication
 Built-in 120A MPPT Solar charge:max6200W
(for 4.2KW),max6500W(for 6.2KW)
(Smart) battery charge design to optimize battery life
Dual output(the second load output power can be set from 20%to 70%)
>Product Data Sheet
MODELVICTOR NMS-1000-12VICTOR NMS-1500-24
Rated Power1000W/1000VA1500W/1500VA
AC INPUT
Voltage230VAC
Selectable Voltage Range170~280VAC(For Personal Computers)
90~280VAC(For Home Appliances)
Frequency Range50 Hz/60Hz(Auto sensing)
AC    OUTPUT
AC Voltage Regulation230VAC±5%
Surge Power2000VA3000VA
Efficiency(Peak)PV to INV98%
Efficiency(Peak)Battery to INV94%
Transfer Time10ms
BATTERY
Battery Voltage12VDC24VDC
Floating Charge Voltage13.5VDC27VDC
Overcharge Protection16VDC32VDC
SOLAR   CHARGER   &AC   CHARGER
Solar Charger TypeMPPT
Maximum PV Array Power600W1200W
MPPT Range @Operating Voltage20~150VDC30~150VDC
Maximum PV Array Open Circuit Voltage Solar150VDC
Maximum Solar Charging Current40A
Maximum AC Charging Current40A
Maximum Solar+AC Charging Current80A
PHYSICAL
Dimension.H*W*D(mm)290*240*91
Cartoon Dimension,H*W*D(mm)340*295*145
Net Weight(kgs)3.53.6
Gross Weight(kgs)4.04.2
ENVIRONMENT
Humidity5%to 95%Relative Humidity(Non~condensing)