1-100000L FRP SMC Water Treatment Tank Vessel for Drinking Water
Min Order 1 Piece
Shipping from Hebei, China
Quantity
Product details
thickness: 5-22mm, customized
ISO9001, CE
Sitting Type
FRP
SMC Water Tank
Higher Strength,Light Weight,Corrosion Resistance
Molded
Drinking Water, Fire Water
High Standard
FRP GRP Fiberglass SMC Water Tank
CE, ISO9001,14001,45001,SGS
Provided
Water Storage, Drinking Water Tank
Water
500*1000mm, 1000*1000mm, 500*500mm, Customised
More Than 16 Years
ALD
Seaworthy, Steel Frame, Customized
Panel Size: 0.5*0.5m, 1*0.5m, 1*1m, Customized
China
Product Description
FRP/GRP/SMC Water Tank
Product Description
What is SMC material?(SMC tank also called FRP,GRP tank)
SMC GRP FRP Storage Water Tank:
Application
SMC GRP FRP Storage Water Tank Application:
1). Storage and regulation of living water supply & construction water supply
2). Rainwater Harvesting & Storage
3). Effluent/Acid and alkali solution treatment & Storage
4). Hospital,buildings,building site, school and other place
Structure
Features (Advantage)
Concrete Tank
Steel Tank
FRP Tank
Heavy
Corrosion
Light
Easy to leak
Rust coating off the water pollution
No leakage
Easy to moss
Beautiful appearance with any colors
Long lifespan:30 years at least
Easy installation to save labor cost
Installation & Testing
Specification
MaterialFRP/GRP/Fiberglass
Manufacturing ProcessHot pressed SMC compression molding
ColorWhite, blue and customized
Panel Size1000 x 1000mm, 1000 x 500mm,500 x 500mm;Customized sizes
Panel Thickness5mm,8mm, 10mm, 12mm,14mm, 16mm (5-22mm)