0.5 Grade Computerized Electro-Hydraulic Servo Universal Testing Machine (CXWAW-300B)
Min Order 1 set
Shipping from Zhejiang, China
Quantity
Product details
CXWAW-300B
Universal Testing Machine
300kn
0.5
Computer
Computer Control
1000-2000Kg
AC380V
Under
2
Wooden Case
Zhejiang
Product Description
1. Instruction
2. Structure
3. PC control UTM introduction
4. Charateristics
5. Software
A. Two-level authorization passwords management.
B. Live indication of load, position and strain, simultaneously.
C. Peak indication of load, position and strain, during and after test.
D. Live indication of load, position and strain rates during test.
F. Automatic saving of transducer information to file for later recall, re-graph and recalculation
H. Print single test reports including X-Y graph on a single page
J. Specimen geometries of flat, round, cylinder, square, tube, pipe.
K. Define, save and recall tests setups to minimize errors and save time.
L. Select the international units, such as "N", "kgf", "lb", "mm", "in" and so on.
M. Calibration: Adjusting hardware of load cell by software, make it meet testing standard.
CXWAW-300B
Max. testing force300KN
Measuring range1%~100%F.S
Relative error to force value (%)±0.5
Measuring isodromic ratio control0.1-100%F.S./min 0.2-100%F.S./min (precision type)
Deformation isodromic ratio control0.1-100% F.S./min
Displacement isodromic ratio control0.5-50mm/min
Speed precision±5% set point
Max. tensile test space600mm
Max. distance between upper and lower presser disks600mm
Flat sample holding thickness0-20mm
Diameter of round specimen10-32mm
Piston stroke200mm
Upper and lower platen size (mm)Φ235
Bending test pressed rolling distance30~460mm
Tensile and compression space between two columns435mm
Max. platen rise speed≥70mm/min
Max. moving beam speed≥300mm/min